Ať se nad sebou rodiče zamyslí

Klaudie Basbous je nejstarší ze tří sester, je jí 25 let. Vystudovala dvě střední školy, jednu se zaměřením na gastronomii a druhou na sociální oblast. Je vdaná a se svým manželem, se kterým je již 11 let, má jedno dítě. Její muž je částečně syrského původu. Do projektu se Klaudie  zapojila jako jeho účastnice.

 

Jaké bylo tvé dětství?

Měly jsme přísnější režim. Chodily jsme do školky, pak přišla základka, na tu vzpomínám docela hezky. Byla jsem vedena k tomu, abych se učila. Proto bylo snazší se pak dostat na lepší střední školu. Na základní škole nás bylo asi jen pět Romů. Mamka moc nechtěla, abychom mluvily romsky. Musely jsme rozumět, ale nikdy nechtěla, abychom tak mluvily. Navštěvovala jsem různé kroužky, keramiku, flétnu, měla jsem i doučování.

 

Cítila jsi rozdíl mezi tvou výchovou a tou, kterou mají jiní Romové?

Určitě, hlavně z mamčiny strany. Mamka byla velice chytrá, sama měla nastoupit na gymnázium, ale bohužel v té době jí doma řekli, na co ti bude škola. A tak se musela vdát hodně mladá a pak měla mě. Mamka nás dost podporovala ve vzdělávání, chtěla, abychom dokázaly něco, co ona nemohla.

 

Kolik jí bylo let, když se musela vdát?

Bylo jí sedmnáct. V té době to bylo normální. I když je už 21. století, občas v tom Romové pokračují i dnes. Včera jsem se dozvěděla o dvou šestnáctiletých holkách, které čekají mimino, a tatínkům je taky šestnáct. V šestnácti jsem nevěděla, co chci dělat. Ale ty holky mají asi jasno, budou rodit děti, nikam se nepodívají a dcerám nic nedají.

 

Co dělají tvé sestry?

Ta o dva roky mladší si vzala Roma a nedostudovala. Je ale velice šikovná, vaří tradiční romská jídla, to já třeba vůbec neumím.

Mladší sestra si dala přihlášku na střední školu, tak doufám, že ji dodělá, snažím se ji motivovat. Vidí, že pracuji doma za počítačem a že z toho mám peníze. Sestřenice umývají záchody za 50 Kč na hodinu, tak sestře říkám, že takhle nemůže skončit. Je velice pěkná, takže by mohla dělat třeba i modeling. Ale potřebuje do všeho dokopat. Před dvěma a půl lety jsme ztratily mamku. Je to pro tu nejmladší z nás hodně těžké.

 

Kde nastal rozdíl mezi tebou a tvou o dva roky mladší sestrou?

Nechtěla jsem nikdy skončit u plotny, rodit děti a nic nedělat. V tom je ten rozdíl. Sestra byla na střední zdravotnické škole, ale nechtěla to dodělat. Nejhorší je období mezi 15 až 17 lety, kdy se holky nechají hodně ovlivnit svým partnerem.

Ve 13 mě zajímal jeden romský kluk, jemu bylo 17. Nevěděla jsem, co sex pořádně je, a on už se o tom se mnou bavil. Takže jsem hodně brzo pochopila, že tohle já nechci. Potřebuji partnera, který čte, je vzdělaný a když se ho na něco zeptám, dokáže mi odpovědět.

Byla jsem jiná už odmala. Občas mám pocit, že jsem úplně jiná než všichni ostatní a že oni to vnímají. Nemám za muže Roma a jsem i trochu jiná kvůli tomu, jak žiji.

 

Jaký je podle tebe rozdíl mezi mentalitou Romů a bílých?

Vidím to na své patnáctileté sestře. Mamka nás vedla ke vzdělávání, otec nechával všechno na ni. Bral to tak, že je živitel rodiny a máma s námi řeší školy. Když teď ale už máma není, přiklání se táta k tomu, však nemusíš dodělat školu, zůstaň doma, nauč se pořádně vařit, uklízet, aby ses mohla starat o chlapa a děti. Tady je největší kámen úrazu, že se tento způsob myšlení předává od generace ke generaci.

Pro moje děti bude minimum střední škola. Už teď se snažím pro syna dělat věci jinak, chodí do soukromé školky, kde má i výuku angličtiny, začnu ho vodit do kroužků. Většina Romů to však vidí naopak. Není problém, když děvče školu nedodělá, vdá se a je doma.

 

Co se ti naopak líbí u Romů více než u bílých?

U nás neexistuje, když to tak řeknu, líná buchta. Nemáme žádné chůvy, patnáctiletá Romka je schopná se postarat o domácnost. Nosíme si v sobě pud mámy, která dělá teplo domova. Romské ženy se chovají trochu jako roboti. Ráno vstanou, nachystají děti, snídaně, svačiny, uvaří, napečou, jdou s dětmi na návštěvu nebo do parku, perou, žehlí.

 

Co bys vzkázala romským děvčatům?

Ať nejsou hloupé a dodělají si školu. Ať se podívají na úspěšné Romy. A jejich rodičům bych řekla, ať se nad sebou zamyslí.

 

S Klaudií vedla rozhovor Natália Saganová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *