Natáčíme dokument!

obrázek 4V Brně začalo léto, a i když je již skoro večer, je nám v kanceláři pěkně horko. Otevřít okno si netroufáme, jelikož v restauraci s námi sousedící začali připravovat večeře o chodech sestávajících z tradiční české kuchyně.

Místo večerního koupání či příjemného posezení na letní zahrádce vášnivě debatujeme v kanceláři nad podobou dokumentu o rolích romských žen. Jako již tradičně, i dnes u stolu v kanceláři Genderového informačního centra NORA převažují ženy. Je to čtyři ku jedné, tedy jasná přesilová hra. Mužskou autoritu zosobňuje režisér dokumentu Petr Stodůlka, jinak také jediný profesionální filmař sedící u našeho stolu. Kameraman Richard Fuksa, který podobně jako Petr Stodůlka pracuje externě pro Českou televizi, je zrovna na rodinné dovolené. Ženské osazenstvo dnešního pracovního setkání tvoří mentorka projektu Katka Kelarová, romská aktivistka Margita Rácová, manažerka projektu Katka Hodická a já – Natália Saganová. Coby PR manažerka zde naplňuji zejména pozorovatelskou roli.

První klapka dokumentu padla při Muzejní noci v Brně 16. května 2015. Tehdy se podařilo natočit čtyři rozhovory s dvěma romskými ženami a dvěma romskými muži obecně na téma postavení žen a mužů v romské komunitě, a to vše v tepající atmosféře Muzea romské kultury.

Dnes společně procházíme životní osudy romských žen, které jsme si vybrali jako potenciální protagonistky našeho dokumentu. Katka Kelarová a Margita připravily krátké profily jednotlivých žen. Některé z nich známe i my ostatní, a tak vyprávění Katky a Margity doplňujeme o naše poznatky a postřehy. Zamýšlíme se hodně nad tím, čím by ta která žena mohla být inspirativní pro ostatní, Romy i ne-Romy.

Ženy jsou různého věku, od mladých dívek po ženy v důchodu. Proto i jejich životní situace jsou odlišné stejně jako jejich pohled na svět. Některé z žen hledají práci, jiné bydlení, některé si chtějí dokončit vzdělání, jiné řeší vzdělávání svých dětí či vnoučat. Několik z nich v současné době odchází od partnera a mnohé touží po lásce. Ukazuje se, že každá z žen je něčím zajímavá, a proto bude pro pana režiséra tvrdým oříškem vybrat ty, o nichž bude dokument nakonec vyprávět. Premiéru bude mít 4. listopadu 2015 na závěrečné projektové konferenci. Už teď je zřejmé, že je na co se těšit!

Autorkami textu jsou Natália Saganová a Kateřina Hodická.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *